# Kiralık bir Ryzen 9950X sunucu, 7950X'ten daha mı hızlı?

> Kiralık bir Ryzen 9950X sunucu, 7950X'ten daha mı hızlı? Phoronix: ~400 testte %17.8. Kiralama fiyatları karşılaştırıldı; Lumenfer: KYC yok, kripto.

- URL: https://lumenfer.com/tr/ryzen-9950x-vs-7950x-dedicated-server/
- Son güncelleme: 2026-11-02
- Yayıncı: Lumenfer (https://lumenfer.com)

Aynı soket, aynı 16 çekirdek, aynı 5.7 GHz turbo. İki nesil arasında ne değişti, bağımsız testler ne ölçtü ve sağlayıcılar her biri için ne kadar ücret alıyor.

**Hızlı yanıt — Kiralık bir Ryzen 9950X sunucu, 7950X'ten daha mı hızlı?**

Evet. Kiralık bir Ryzen 9950X sunucu, 7950X'i geçiyor. Phoronix, yaklaşık 400 Linux benchmark'ının geometrik ortalamasında %17.8 daha hızlı ölçtü ve ortalama güç tüketimi daha düşük. Her ikisi de AM5 üzerinde iki DDR5 kanallı 16 çekirdeğe sahip; Zen 5 tam 512-bit AVX-512 yolu ekliyor. **Lumenfer**, 30 gün için AMD Ryzen 9 9950X tutarında $205,27 kiralıyor; KYC yok, kripto ile ödeme.

## 9950X ile 7950X özellik özellik nasıl karşılaştırılır?

Her rakam, 1 Kasım 2026'da okunan AMD'nin iki ürün sayfasından geliyor.

| Özellik | Ryzen 9 7950X | Ryzen 9 9950X |
| --- | --- | --- |
| Mimari ve üretim süreci | Zen 4, TSMC 5 nm çekirdekler | Zen 5, TSMC 4 nm çekirdekler |
| Çekirdek / iş parçacığı | 16 / 32 | 16 / 32 |
| Temel saat hızı | 4.5 GHz | 4,3 GHz |
| Maksimum turbo saat hızı | 5,7 GHz | 5,7 GHz |
| L1 / L2 / L3 önbellek | 1024 KB / 16 MB / 64 MB | 1280 KB / 16 MB / 64 MB |
| Varsayılan TDP | 170 W | 170 W |
| Bellek hızı, 2 DIMM | DDR5-5200 | DDR5-5600 |
| Bellek hızı, 4 DIMM | DDR5-3600 | DDR5-3600 |
| Listelenen maksimum bellek | 128 GB | 256 GB |
| ECC | Evet, anakart desteği gerektirir | Evet, anakart desteği gerektirir |
| PCIe 5.0 hattı | 28 (24 kullanılabilir) | 28 (24 kullanılabilir) |
| Çıkış tarihi | 27 Eylül 2022 | 15 Ağustos 2024 |

## 9950X bağımsız testlerde ne kadar daha hızlı?

Phoronix, yaklaşık 400 benchmark'ın geometrik ortalaması olarak 9950X'i genel olarak 7950X'ten %17.8 daha hızlı buldu. Her iki çip de Ubuntu 24.04 LTS, Linux 6.10 ve GCC 13.2 ile 2 × 16 GB DDR5-6000 üzerinde çalıştırıldı (14 Ağustos 2024'te yayımlandı).

Blender ve diğer render motorları gibi içerik üreticisi iş yükleri, 7950X'in işlem hacminin 1.18 katını gösterdi. Güç tüketimi ters yöndeydi: 9950X için ortalama 137 W ve tepe 201 W, 7950X içinse 142 W ve 236 W.

**Aynı çekirdek sayısı, aynı turbo saat hızı, %17.8 daha fazla iş: kazanç daha fazla silikondan değil, Zen 5 çekirdeğinden geliyor.**

Bunlar Phoronix'in rakamları, bizim değil. Lumenfer hiçbir benchmark çalıştırmaz; [dürüst dedicated sunucu benchmark'larını nerede bulacağınız](https://lumenfer.com/tr/dedicated-server-benchmarks/ "How to benchmark a rented server yourself") bölümünde anlatıldığı gibi, kendi yapılandırmanızı teslim edilen makinede test edin.

## Fark en çok nerede büyüyor?

Fark en çok AVX-512 kullanan kodlarda büyüyor. AMD'nin EPYC seçim kılavuzu ayrımı belirtiyor: Zen 4, AVX-512'yi 2 × 256-bit veri yolu üzerinden, Zen 5 ise tam 512-bit bir veri yolu üzerinden çalıştırıyor.

Phoronix, etkiyi 90 benchmark genelinde AVX-512 açık ve kapalıyken ölçtü (15 Ağustos 2024). Açıldığında 9950X %56, 7950X ise %41 arttı; her iki çipte de güç tüketiminde anlamlı bir değişiklik görülmedi.

Fayda sağlayan iş yükleri arasında render motorları, OpenVINO gibi AI çıkarım kütüphaneleri, HPC kodları ve hızlı JSON ayrıştırma yer alıyor. Derleme de kazanç sağladı: Phoronix, 9950X'in derlediği her kod tabanında 7000 serisinin önünde olduğunu gördü.

## Fark nerede küçük?

Fark, az iş parçacığı kullanan ve oyun tarzı işlerde küçük. Phoronix, EPYC 9005 lansman incelemesinde Zen 5'in teknik hesaplama kazançlarının, Ryzen 9000'in oyunculara sağladığı kazançlardan çok daha büyük olduğunu belirtti.

Phoronix'in 9950X incelemesindeki kendi tavsiyesi, 7900 serisi sahiplerinin yükseltmeyi gerekçelendirmekte zorlanacağı yönündeydi. İstisna olarak belirttiği durumlar yoğun AVX-512 kullanımı, çok sık derleme ve güç verimliliğine güçlü odaklanmaydı.

Kiralık bir sunucu için aynı mantık tersine işliyor. Büyük bir fiyat farkı, 7950X'i daha iyi bir tercih haline getirebilir. Web sunuculuğu ya da günün çoğunda boşta bekleyen bir oyun sunucusu, nadiren Zen 5 gerektirir.

## Sağlayıcılar 9950X için 7950X'ten daha mı fazla ücret alıyor?

Evet, ikisini de satan sağlayıcılarda: yaklaşık %20 daha fazla, ölçülen hız farkına yakın. MonoVM ve 1Gbits, içinde 9950X olan aynı 128 GB, 2 × 1.92 TB sunucuyu %20 daha yüksek fiyatlandırıyor.

| Sağlayıcı | 7950X sunucu | 7950X fiyatı | 9950X sunucu | 9950X fiyatı |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| MonoVM (monovm.com) | 128 GB, 2 × 1.92 TB NVMe, NL/DE | $356.07 | 128 GB, 2 × 1.92 TB NVMe, NL | $427.57 |
| 1Gbits (1gbits.com) | 128 GB, 2 × 1.92 TB NVMe, NL/DE | $369.77 | 128 GB, 2 × 1.92 TB NVMe, NL | $444.02 |
| AbeloHost (abelohost.com) | 192 GB, 2 × 2 TB NVMe, PL | €244.99 ($273.70) | 128 GB, 1 × 3.84 TB NVMe, NL | €434.99 ($485.97) |
| Cherry Servers (cherryservers.com) | 128 GB, 2 × 1 TB NVMe | €199,00 ($222,32), stokta yok | 128 GB, 2 × 1 TB NVMe | €349.00 ($389.90) |
| NiceVPS (nicevps.net) | 64 GB, 1 × 2 TB NVMe, NL | €299.00 ($334.04) | Listelenmemiş | — |
| Lumenfer | Sunulmuyor | — | 128 GB DDR5, 2 × 1.92 TB NVMe, 4 şehir | 30 günde bir $205,27 |

*Fiyatlar 30 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

Aylık faturalama, 30 Ekim 2026 tarihli liste fiyatları, EUR tutarları 1 EUR = 1.1172 USD (ECB, 30 Ekim 2026) üzerinden. MonoVM ve 1Gbits bazı kripto ödemelerini 8 Ekim 2026'dan beri UK yaptırımları altında olan Cryptomus/Heleket üzerinden yönlendiriyor.

**Lumen 16, AMD Ryzen 9 9950X'i adlandırılmış referansına, yani bir 7950X'e göre 25% daha ucuza kiralıyor: AbeloHost'ün “AMD Ryzen 9 7950X (PL)” teklifi €244.99 ($273.70) karşılığında.** Her Lumenfer planı, adlandırılmış güncel nesil bir teklifin en az %25 altında kalarak bu marjı koruyor. Diğer planlar [Lumenfer bare-metal sunucunun maliyeti ne kadar](https://lumenfer.com/tr/pricing/ "Lumenfer plans and prices per 30 days") sayfasında.

## Daha yeni bir CPU genel olarak daha yüksek kiraya değer mi?

Genellikle evet, çünkü yeni parça watt başına ve çekirdek başına daha fazla iş yapar. Güncel donanım için ödenen prim gerçektir ama ölçülüdür.

Lumenfer, 30 October 2026 tarihinde KYC'siz kripto barındırıcıları inceledi. En az 8 çekirdek, 64 GB ve 1 TB'a sahip bir sunucunun aylık medyan maliyeti $291.52 idi. Yalnızca NVMe depolamada 2022 veya daha yeni CPU'ları tutmak bu medyanı $356.07 seviyesine çıkardı; bu da 22% prim demek.

Hem 7950X hem de 9950X bu 2022 çizgisini geçiyor, dolayısıyla Lumenfer'nin kuralına göre ikisi de güncel nesil sayılıyor. Sunucu CPU'larının tam haritası [kiralık dedicated sunucu için en iyi CPU](https://lumenfer.com/tr/best-cpu-for-dedicated-server/ "Best CPU for a rented dedicated server in 2026") sayfasında.

## Hangisini kiralamalıyım?

Makine tam kapasite çalıştığında 9950X'i kiralayın: derlemeler, render'lar, AVX-512 matematiği ya da çok sayıda yoğun kiracı. Bir barındırıcı 7950X'i 9950X'in epey altında fiyatlandırdığında ve yük hafif ya da dalgalı olduğunda 7950X'i kiralayın.

X3D varyantları, her iki nesilde de 128 MB L3 önbellekle ayrı bir konudur. Bunlar [Ryzen X3D sunucusu oyun barındırma için daha mı iyi](https://lumenfer.com/tr/ryzen-x3d-dedicated-server-game-hosting/ "X3D chips for game-server hosting") sayfasında ele alınıyor. Bulduğumuz her 9950X teklifi [Ryzen 9 9950X dedicated sunucu nereden kiralanır](https://lumenfer.com/tr/ryzen-9-9950x-dedicated-server/ "Ryzen 9 9950X rental survey") sayfasında listeleniyor.

## 9950X vs 7950X sunucular: SSS

### 9950X, 7950X'in yerine doğrudan geçebilir mi?

Soket açısından evet: AMD'ye göre ikisi de AM5 üzerinde, 2 bellek kanalı ve 28 hattı PCIe 5.0 ile. Anakartın Ryzen 9000 destekleyen bir BIOS'a ihtiyacı var. Kiralık bir sunucuda bu sizin değil, barındırıcının işidir.

### 9950X, 7950X'ten daha fazla güç mü kullanıyor?

Hayır, Phoronix'in ölçümlerine göre. Yaklaşık 400 benchmark'ta 9950X ortalama 137 W, 7950X ise 142 W tüketti; tepe değerler ise 201 W'a karşı 236 W oldu. AMD ikisi için de aynı 170 W varsayılan TDP'yi listeliyor.

### Daha hızlı bellek kazancı açıklıyor mu?

Yalnızca küçük bir kısmını. AMD, 9950X'i iki DIMM ile DDR5-5600 olarak derecelendiriyor; 7950X ise DDR5-5200. Phoronix ikisini de DDR5-6000'de test etti, dolayısıyla %17,8'lik farkı bellek değil çekirdekler yansıtıyor.

### İki çipten herhangi biri ECC belleği destekliyor mu?

Anakart destekliyorsa ikisi de destekliyor: AMD her biri için "Yes (Requires mobo support)" yazıyor. Lumen 16, 128 GB DDR5'i ECC olmadan listeliyor. ECC bellek için Lumen 6, Lumen 24 veya Lumen 32 seçin.

### Lumenfer üzerinden 7950X sipariş edebilir miyim?

Hayır. Lumenfer'in 16 çekirdekli planı AMD Ryzen 9 9950X ile birlikte Lumen 16, KYC olmadan BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR ile ödenir.

**Daha yeni çekirdeği daha ucuza alın** Lumen 16: AMD Ryzen 9 9950X (2024, 16 çekirdek / 32 iş parçacığı), 128 GB DDR5, RAID 1'de 2 × 1.92 TB NVMe, 1 Gbit/s'de ayda 60 TB, 1 IPv4 ve bir IPv6 /64. 30 gün için $205.27, yalnızca kripto, KYC yok. [Lumen 16 sipariş verin](https://lumenfer.com/app/checkout/?plan=lumen-16&lang=tr) · [Tüm planları görün](https://lumenfer.com/tr/pricing/ "Lumenfer bare-metal sunucu ne kadara mal olur?")

## Kaynaklar

1. [AMD Ryzen 9 9950X: özellikler](https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/9000-series/amd-ryzen-9-9950x.html) — AMD (read 2026-11-01)
2. [AMD Ryzen 9 7950X: teknik özellikler](https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/7000-series/amd-ryzen-9-7950x.html) — AMD (read 2026-11-01)
3. [AMD EPYC işlemci aileleri: seçim infografiği (Mayıs 2025)](https://www.amd.com/content/dam/amd/en/documents/epyc-business-docs/infographics/which-epyc-processor-infographic.pdf) — AMD (read 2026-11-01)
4. [AMD Ryzen 9 9950X ve Ryzen 9 9900X Mükemmel Linux Performansı Sunuyor (14 Ağustos 2024)](https://www.phoronix.com/review/amd-ryzen-9950x-9900x) — Phoronix (read 2026-11-01)
5. [AMD Zen 5 ile AVX-512 Performans Etkisinin Ölçülmesi (15 Ağustos 2024)](https://www.phoronix.com/review/amd-zen5-avx-512-9950x) — Phoronix (read 2026-11-01)
6. [AMD EPYC 9755 / 9575F / 9965 Kıyaslamaları (10 Ekim 2024)](https://www.phoronix.com/review/amd-epyc-9965-9755-benchmarks) — Phoronix (read 2026-11-01)
7. [Ayrılmış sunucular](https://monovm.com/dedicated-server/) — MonoVM (read 2026-10-30)
8. [Ayrılmış sunucu satın al](https://1gbits.com/buy-dedicated-server/) — 1Gbits (read 2026-10-30)
9. [AbeloHost mağazası: Ryzen 9 7950X, Polonya](https://bill.abelohost.com/index.php?rp=/store/pl-dedicated-servers/amd-ryzen-9-7950x) — AbeloHost (read 2026-10-30)
10. [AbeloHost mağazası: Ryzen 9 9950X, Hollanda](https://bill.abelohost.com/index.php?rp=/store/nl-dedicated-servers/amd-ryzen-9-9950x) — AbeloHost (read 2026-10-30)
11. [Dedicated sunucu fiyatlandırması](https://www.cherryservers.com/pricing/dedicated-servers) — Cherry Servers (read 2026-10-30)
12. [DEDI R9-7X1](https://nicevps.net/products/configure/DEDI_R9-7X1) — NiceVPS (read 2026-10-30)

---

Lumenfer: Lumenfer, Amsterdam, Reykjavik, Zurich ve Bükreş'te güncel nesil bare-metal sunucuları kripto ile ödeme alarak ve KYC olmadan kiralar: kimlik yok, selfie yok, belge yok. Her makinede 2022 veya sonrasında piyasaya sürülmüş bir CPU, DDR5 bellek ve NVMe diskler bulunur ve her makine tek bir müşteriye root erişimiyle bütün olarak kiralanır. Lumenfer, DMCA bildirimlerini dikkate almayan, yalnızca Panama yasalarına tabi olan, Tor exit relay'lerine izin veren ve log tutmayan bir Panama şirketi olan DomaineGoat LLC tarafından işletilir. 30 günlük dönemde her plan, 30 Ekim 2026'da okunan 13 KYC'siz kripto hosting sağlayıcısındaki adı belirtilmiş karşılaştırılabilir güncel nesil bir sunucunun en az %25 altında fiyatlanır.
