2022+ CPU'lar, DDR5, NVMe · KYC yok · Kripto ile ödeme: BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC
Dil: Türkçe
Bare metal sipariş et

Donanım · Bellek

Kiralık bir dedicated sunucuda DDR5 için para ödemeye değer mi?

JEDEC DDR5 standardının değiştirdiği şeyler, her sunucunun gerçekte ne kadar bant genişliği aldığı ve hangi iş yüklerinin bunu fark ettiği. JEDEC, Kingston ve AMD'den alınan veriler, 1 Kasım 2026'da okundu.

Son güncelleme: · 6 dk okuma

Hızlı yanıt

Kiralık bir dedicated sunucuda DDR5 için para ödemeye değer mi?

Kiralık bir dedicated sunucuda bellek bant genişliği sizi sınırlıyorsa DDR5 için para ödemeye değer: veritabanları, analitik taramaları, CPU çıkarımı ve kalabalık VM ana makineleri. JEDEC, DDR5'i 4.800 MT/s ile piyasaya sürdü; bu, DDR4'ün 3.200 sınırının %50 üzerinde. 2022 ve sonrası AMD CPU'larda bu zaten isteğe bağlı değil: yalnızca DDR5 kabul ediyorlar. Lumenfer her plana DDR5 koyuyor, $91,65'den başlayarak, yalnızca kripto, KYC olmadan.

Kısaca DDR5'in değiştirdikleri

Başlangıç hızıPin başına 4,8 Gbps, DDR4'ün ömür sonu 3,2 Gbps'inin %50 üzerinde (JEDEC, 14 Temmuz 2020)
Geçerli standartJESD79-5D, sürüm 1.41, Kasım 2025'te yayımlandı; JESD79-5C zamanlamaları Nisan 2024'te 8.800 Mbps'e uzatmıştı
Modül düzeniModül başına iki bağımsız 32 bit alt kanal; ECC sunucu modülleri her birine 8 bit ekler, toplam 40 bit (Kingston)
Banklar ve burst16 bank yerine 32 bank, minimum burst uzunluğu 8 yerine 16
Güç1.2 V yerine 1.1 V, modülde bir güç yönetimi çipi (PMIC) ile
Lumenfer bellekBeş planın tamamında DDR5, 32 GB DDR5 ECC ile 384 GB DDR5 ECC arasında

DDR5, DDR4'e kıyasla neyi değiştirir?

DDR5 hızı, modül düzenini ve güç tasarımını değiştirir. JEDEC ilk DDR5 standardı olan JESD79-5'i 14 Temmuz 2020'de yayımladı ve ilk çıkacak parçalar için pin başına 4.8 Gbps bekliyordu.

Her DDR5 modülü iki bağımsız 32 bit alt kanala bölünür, böylece bellek denetleyicisi aynı anda iki isteği karşılayabilir. Kingston, modülün toplamda 64 bit genişliğinde kaldığını belirtiyor. Banklar 16'dan 32'ye, minimum burst da 8'den 16'ya çıkar; bu da yüksek hızlarda veri yolunu meşgul tutar.

Tavan yükselmeye devam ediyor. JEDEC'in Nisan 2024 revizyonu JESD79-5C, 8,800 Mbps'e kadar zamanlamaları tanımladı. Güncel metin, Kasım 2025'te yayımlanan JESD79-5D, sürüm 1.41'dir.

Sunucu CPU'ları bu tavanın çok altında çalışır. AMD, EPYC 9004 yongalarını DDR5-4800, Ryzen 9000 yongalarını ise iki modülle DDR5-5600 olarak derecelendiriyor.

Her sunucu gerçekte ne kadar bellek bant genişliği alır?

Tepe bant genişliği, bellek kanalı sayısı × transfer hızı × 8 bayttır. DDR5-5600'de iki kanallı bir yonga 89.6 GB/s tepe değerine ulaşır. DDR5-4800'de on iki kanal 460.8 GB/s'ye ulaşır; bu, AMD'nin EPYC 9004 için listelediği soket başına değerdir.

Modül sayısı hızı değiştirir. AMD, Ryzen 9000 yongalarını iki modülle DDR5-5600, dört modülle DDR5-3600 olarak derecelendiriyor. Dolayısıyla dört modül, tepe değeri 89.6'dan 57.6 GB/s'ye düşürür.

On iki kanallı değer, her kanalda bir modül gerektirir. 384 GB, on iki kanalı 32 GB'lık modüllerle doldurur. 256 GB on iki kanala eşit dağıtılamaz; sekiz adet 32 GB'lık modülle tepe değer 307.2 GB/s'dir.

PlanCPUBellekKanal sayısıAMD derecelendirme hızıTepe bant genişliği
Lumen 6AMD EPYC 4244P32 GB DDR5 ECC2DDR5-5200'e kadar83.2 GB/s
Lumen 8AMD Ryzen 7 9700X64 GB DDR52DDR5-5600 (2 modül), DDR5-3600 (4)89.6 GB/s veya 57.6 GB/s
Lumen 16AMD Ryzen 9 9950X128 GB DDR52DDR5-5600 (2 modül), DDR5-3600 (4)89.6 GB/s veya 57.6 GB/s
Lumen 24AMD EPYC 9254256 GB DDR5 ECC12'ye kadarDDR5-4800'e kadar460.8 GB/s'ye kadar; 8 kanalda 307.2 GB/s
Lumen 32AMD EPYC 9354384 GB DDR5 ECC12DDR5-4800'e kadar460.8 GB/s

AMD'nin derecelendirme hızlarından teorik tepeler (AMD ürün sayfaları, 2026-11-01'de okundu). Ölçülen bant genişliği daha düşüktür. Seçiminizi bant genişliği belirleyecekse sipariş vermeden önce bir planın modül düzenini destek ekibine sorun.

Hangi iş yükleri DDR5 bant genişliğinden kazanç sağlar?

İş yükleri, CPU önbelleklerinin tuttuğundan daha fazla veri akıttığında kazanç sağlar. En net durumlar:

  • Dil modellerinin CPU üzerinde çıkarımı. Her token, modelin ağırlıklarını RAM'den okur. 8 GB'lık bir model, 89.6 GB/s'de saniyede en fazla yaklaşık 11 kez, 460.8 GB/s'de ise yaklaşık 57 kez okunabilir. Gerçek hızlar bu tavanların altında kalır.
  • Analitik taramaları. ClickHouse gibi kolon depoları sorgu başına büyük bloklar okur, bu yüzden kanallar çekirdekler kadar önemlidir. İlgili yazı: ClickHouse'un bare metal üzerinde hangi donanıma ihtiyacı var.
  • Büyük çalışma kümelerine sahip veritabanları. PostgreSQL sıcak sayfaları shared buffers ve page cache'ten sunar; geniş kanallar birçok arka uç sürecini besler. İlgili yazı: PostgreSQL için en iyi dedicated sunucu hosting.
  • Yoğun VM sunucuları. Yirmi misafir tek bir bellek denetleyicisini paylaşır; daha fazla kanal aralarındaki kuyruklamayı azaltır.

Bant genişliğine bağlı işlerde kanal sayısı transfer hızından üstündür: DDR5-4800'de on iki kanal, DDR5-5600'de iki kanalın taşıdığınından beş kat fazla veri taşır.

DDR5 ne zaman pek fark yaratmaz?

DDR5, iş önbelleğe sığdığında veya RAM'den daha yavaş bir şeyi beklediğinde pek fark yaratmaz. Küçük bir web sitesi, bir DNS çözümleyici, bir reverse proxy veya bir e-posta aktarıcısı zamanını ağ gidiş-dönüşlerinde geçirir.

Ağın kendi tavanı vardır. Her Lumenfer planı, trafik satırında bağlantı noktasını listeler, örneğin 1 Gbit/s'de ayda 40 TB. 1 Gbit/s'lik bir bağlantı 125 MB/s'den fazlasını taşımaz; bu, yukarıdaki herhangi bir DDR5 değerinin çok küçük bir kısmıdır.

Oyun sunucuları arada kalır. Ham bant genişliğinden çok önbellek boyutuna ve bellek gecikmesine önem verirler; büyük önbellekli X3D yongalarının var olmasının nedeni budur. Lumenfer X3D parçaları kiralamaz; ödünleşimler şurada: oyun sunucusu hosting için Ryzen X3D dedicated sunucu daha mı iyi.

DDR5 çip üzeri ECC, ECC bellek ile aynı şey mi?

Hayır. JEDEC, yongaların daha yoğun süreçlerde üretilebilmesi için DDR5'e çip üzeri ECC ekledi. Kingston, bunun yalnızca DRAM çipi içindeki bit hatalarını düzelttiğini, modül ile CPU arasındaki veri yolundaki hataları düzeltmediğini belirtir.

Tam ECC, ek DRAM yongalarına sahip modüller ve bunları kullanan bir CPU ile anakart gerektirir. Hangi Lumenfer planlarının buna sahip olduğu şurada ele alınıyor: kiralık dedicated sunucuda ECC RAM'e ihtiyacım var mı.

Hâlâ DDR4 sunucu kiralanabilir mi ve kiralamalı mı?

Evet, birçok sağlayıcı hâlâ DDR4 makineler satıyor ve bazıları gigabayt başına daha ucuz. Lumenfer'in 30 October 2026 kontrolünde, DDR5 yalnızca KYC olmadan kripto hostlarının sattığı 229 karşılaştırılabilir planın 95 tanesinde göründü.

DDR4 bir sunucu; depolama kutuları, yedekleme hedefleri ve hafif web işleri için makul bir satın alımdır. Çıkarım veya analitik için kötü bir satın alımdır: DDR4-3200'de sekiz kanal 204.8 GB/s tepe değerine ulaşır, bu da on iki DDR5-4800 kanalının yarısından azdır.

DDR5 ayrıca başka nedenlerle de istediğiniz CPU'larla gelir. Zen 4 ve Zen 5 yongaları AVX-512 ve PCIe 5.0 getirir ve AMD bunların DDR4 sürümünü satmıyor. Her planın fiyatı şurada: bir Lumenfer bare-metal sunucu ne kadar tutar.

Kiralık sunucuda DDR5: SSS

Oyun sunucuları için DDR5, DDR4'ten hızlı mı?

Bir miktar, ama CPU daha önemli. Oyun sunucuları tek iş parçacığı hızına ve önbelleğe bağlıdır ve 2022 ve sonrası bir CPU, DDR5'iyle birlikte ikisini de getirir. Tek bir oyun örneği için bellek bant genişliği nadiren sınırlayıcıdır.

Ne kadar DDR5'e ihtiyacım var?

Çalışma kümenizi ve disklerinizin yararlandığı page cache'i tutacak kadar. Başlangıç olarak: bir web yığını için 32 GB, veritabanları ve CI için 64 ila 128 GB, çok sayıda VM için 256 GB ve üzeri. Lumenfer planlarındaki bellek 32 GB DDR5 ECC ile 384 GB DDR5 ECC arasında gider.

DDR5, DDR4'ten daha az güç mü kullanır?

Yonga başına evet: DDR5, DDR4'ün 1.2 V'sine karşılık 1.1 V'de çalışır ve Kingston, eşdeğer parçalar için tasarrufu yaklaşık %20 olarak belirtiyor. Tüm sunucuda ise CPU ve diskler bellekten çok daha fazla çeker.

Lumenfer sunucuda bellek hızını seçebilir miyim?

Hayır. Bunu, yukarıda listelenen AMD derecelendirme sınırları dahilinde CPU ve takılı modüller belirler. Bant genişliği sizin için önemliyse sipariş vermeden önce bir planın kaç modül kullandığını destek ekibine sorun.

EPYC 4004, Ryzen ile aynı DDR5'i mi kullanır?

Aynı AM5 soketini ve 2 DDR5 kanalını kullanır, ancak AMD bunu DDR5-5200 ve 192 GB'a kadar ECC bellek ile doğrular. Tam karşılaştırma şurada: AMD EPYC 4004 nedir.

Her planda DDR5

32 GB DDR5 ECC ile 384 GB DDR5 ECC arasında beş bare-metal plan, 30 gün başına $91,65'den başlayan fiyatlarla. KYC yok, kripto ile ödeme.

Kaynaklar (11)
  1. JEDEC, Yeni Nesil Yüksek Performanslı Hesaplama Sistemlerini İlerletmek için Yeni DDR5 Standardını Yayımladı (14 Temmuz 2020) — JEDEC (read 2026-11-01)
  2. JEDEC, Yüksek Performanslı Hesaplama Uygulamalarında Kullanılan DDR5 SDRAM Standardının Güncellemesini Yayımladı (JESD79-5A) — JEDEC (read 2026-11-01)
  3. JEDEC, JESD79-5C DDR5 SDRAM Standardını Güncelledi (17 Nisan 2024) — JEDEC (read 2026-11-01)
  4. DDR5 SDRAM, JESD79-5D (Sürüm 1.41, Kasım 2025) — JEDEC (read 2026-11-01)
  5. DDR5 Genel Bakış: neler yeni ve DDR4'ten nasıl farklı — Kingston Technology (read 2026-11-01)
  6. AMD Ryzen 9 9950X: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
  7. AMD Ryzen 7 9700X: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
  8. AMD EPYC 4244P: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
  9. AMD EPYC 9254: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
  10. AMD EPYC 9354: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
  11. AMD EPYC 4000 serisi işlemcileri tanıtıyoruz (22 Mayıs 2024) — AMD (read 2026-11-01)

$91,65/30 günden başlayan fiyatlarla · KYC yok

Bare metal sipariş et