Hızlı yanıt
Dedicated sunucu hosting'de NVMe, SATA SSD'den ne kadar hızlı?
Dedicated sunucu hosting'de NVMe, sıralı okumada SATA SSD'den yaklaşık 9 kat, rastgele okumada 7,5 kat daha hızlıdır. Üretici veri sayfalarına göre PCIe 4.0 Micron 7450 PRO 5.000 MB/s ve 735.000 IOPS okur. SATA Samsung PM893 ise 550 MB/s ve 98.000 IOPS okur. Lumenfer yalnızca NVMe kullanır, $91,65'dan başlar; kripto, KYC yok.
Kısaca NVMe ve SATA
| SATA sınırı | SATA Revision 3.0 ile belirlenen 6 Gb/s (SATA-IO, Haziran 2009); 8b/10b kodlamasından sonra yaklaşık 600 MB/s veri |
|---|---|
| Komut kuyrukları | SATA: en fazla 32 komutluk tek kuyruk. NVMe: her biri 64K komutluk en fazla 64K kuyruk (NVM Express) |
| I/O başına CPU maliyeti | NVMe, istek başına SAS veya SATA'nın yarısından az CPU talimatı gerektirir (NVM Express) |
| SATA örneği | Samsung PM893: 550/520 MB/s'ye ve 98.000/30.000 IOPS'a kadar |
| NVMe örneği | Micron 7450 PRO M.2 1.92 TB: 5.000/2.400 MB/s, 735.000/120.000 IOPS, tipik 80 µs okuma gecikmesi |
| Lumenfer depolama | Yalnızca NVMe, plan başına RAID 1'de iki sürücü: 2 × 960 GB NVMe, 2 × 3.84 TB NVMe'a kadar |
NVMe neden SATA'dan hızlıdır?
NVMe CPU'ya PCIe hatları üzerinden ulaşır; SATA ise sabit diskler için tasarlanmış bir bağlantı üzerinden çalışır. SATA-IO'nun Haziran 2009'da yayımladığı Revision 3.0, SATA'yı 6 Gb/s'ye çıkardı ve sonraki hiçbir revizyon bunu aşmadı. 8b/10b hat kodu veri için yaklaşık 600 MB/s bırakır.
Komut modeli ise daha da farklıdır. NVM Express, SATA aygıtlarının tek kuyrukta en fazla 32 komut aldığını belirtir. NVMe, her biri 64K komutluk en fazla 64K kuyruğa izin verir, böylece her CPU çekirdeği kilitleme olmadan kendi kuyruğunu sürebilir.
NVMe ayrıca CPU'ya daha az yük bindirir. NVM Express, komut setinin I/O isteği başına SAS veya SATA'nın yarısından az CPU talimatı kullandığını belirtir.
Veri sayfalarına göre NVMe ne kadar hızlı?
Benzer kapasite sınıfındaki iki güncel veri merkezi sürücüsü, 1 Kasım 2026'da okunan üretici sayfalarından.
| Metrik | SATA SSD: Samsung PM893 | NVMe SSD: Micron 7450 PRO M.2 1.92 TB | NVMe ÷ SATA |
|---|---|---|---|
| Arayüz | SATA 6 Gb/s, 2,5 inç | PCIe Gen4 x4, NVMe 1.4 | — |
| Sıralı okuma | 550 MB/s'ye kadar | 5.000 MB/s | 9.1× |
| Sıralı yazma | 520 MB/s'ye kadar | 2.400 MB/s | 4.6× |
| Rastgele okuma | 98.000 IOPS'ye kadar | 735.000 IOPS | 7.5× |
| Rastgele yazma | 30.000 IOPS'ye kadar | 120.000 IOPS | 4× |
| Tipik gecikme | Ürün sayfasında belirtilmemiş | Okumada 80 µs, yazmada 15 µs | — |
Üretici verileri, her biri kendi üreticisinin koşullarında. Micron, SNIA test spesifikasyonuna göre kararlı durumda ölçüldü; Samsung, Intel SATA 6G portunda dahili testler kullandı. Samsung'un PCIe 4.0 PM9A3 modeli 6.800 MB/s'ye kadar sıralı okuma listeliyor.
Veri sayfalarında tek bir PCIe 4.0 NVMe sürücü, yedi SATA SSD'nin rastgele okuma işini yapıyor. 1,92 TB'ın tamamını okumak 58 dakika yerine yaklaşık 6 dakika sürüyor.
Gerçek işlerde bu fark nerede ortaya çıkıyor?
Fark, aynı anda çok sayıda küçük okuma ve yazma geldiğinde ortaya çıkar:
- Veritabanları. Dizin ve tablo sayfalarının rastgele okumaları, ayrıca her write-ahead log flush işleminde commit gecikmesi. Bu durum için boyutlandırma PostgreSQL için en iyi dedicated sunucu hostingi sayfasında.
- Build ve CI. Bir checkout binlerce küçük dosyaya dokunur ve paralel işlerin her biri kendi kuyruğunu meşgul tutar. Bir build sunucusunun hangi donanıma ihtiyacı olduğunu görün.
- VM sunucuları. Düzinelerce guest aynı anda I/O gönderir. 32 komutluk kuyruk hızla dolar; 64K kuyruk dolmaz.
- Geri yüklemeler ve büyük kopyalamalar. 550 MB/s'de 1,92 TB okumak yaklaşık 58 dakika sürer; 5.000 MB/s'de yaklaşık 6 dakika.
Analitik motorları da bunu hisseder: ClickHouse sıkıştırılmış sütunları büyük paralel bloklar halinde okur. Daha fazlası ClickHouse'un bare metal üzerinde hangi donanıma ihtiyacı olduğu sayfasında.
NVMe ne zaman fark yaratmaz?
Gerçek sınır ağ, CPU veya RAM olduğunda NVMe fark yaratmaz. 1 Gbit/s port en fazla 125 MB/s taşır; bu, tek bir SATA SSD'nin okuyabildiğinin dörtte biri.
Yani ziyaretçilere yalnızca dosya akıtan bir sunucu, sürücülerinden çok önce portuyla sınırlanır. Her Lumenfer planı portunu trafik satırında listeler, örneğin 1 Gbit/s'de ayda 60 TB.
Aynısı zaten page cache'te duran veriler için de geçerli. Çalışma kümesi RAM'e sığdığında okumalar hiçbir zaman sürücüye ulaşmaz.
RAID 1 NVMe'yi yavaşlatır mı?
RAID 1 tek bir sürücünün yazma hızını korur ve okuma verimini artırabilir. İki diskli planlarda işletim sistemi, yazılım RAID 1 yansısı üzerinde gelir; teslimattan önce RAID 0 veya iki ayrı disk tercih ederseniz destek ekibine danışın.
Linux md sürücüsünün kılavuzu mekaniği açıklıyor. Yazmalar paralel olarak tüm cihazlara gider, böylece bir yazma tek bir sürücünün hızında tamamlanır. Okumalar her seferinde tek bir cihazdan gelir ve sürücü ayrı istekleri aynalar arasında dağıtır.
Aynı kılavuz, okuma dengelemesinin RAID 1'i RAID 0 gibi davrandırmadığı konusunda uyarıyor. Tek bir sıralı okuyucu yine tek bir sürücü görür; birkaç okuyucu ikisini de kullanabilir.
SATA SSD sunucu kiralamaya hâlâ değer mi?
Evet, IOPS'den çok dolar başına kapasitenin önemli olduğu toplu depolama, yedekleme ve arşivleme için. SATA SSD'ler rastgele okumalarda sabit sürücüleri hâlâ açık ara geçiyor.
Lumenfer'in 30 October 2026 fiyat kontrolü, 2022+ CPU'lu yalnızca NVMe sunucuları 18 KYC olmadan kripto ile ödeme kabul eden host arasında 13 olarak buldu. Bunlar 229 karşılaştırılabilir planın 113'ini oluşturuyordu.
Diğer planlar SATA sürücüler, sabit sürücüler veya daha eski CPU'larla karışıktı. Herhangi bir teklifin yalnızca kapasitesine değil, depolama satırına da bakın.
Kiralık bir sunucudaki sürücüleri nasıl kontrol edersiniz?
Teslimattan hemen sonra sürücü tipini, diziyi ve sağlığı kontrol edin:
lsblk -d -o NAME,MODEL,TRAN,SIZE,ROTA # TRAN shows nvme or sata
nvme list # model, firmware, capacity (nvme-cli)
cat /proc/mdstat # RAID 1 state and resync progress
nvme smart-log /dev/nvme0 # wear, temperature, media errors
# 60-second random-read test on a 4 GB file (not on the raw devices)
fio --name=randread --filename=/root/fio.test --size=4G --rw=randread --bs=4k \
--iodepth=64 --numjobs=4 --ioengine=libaio --direct=1 --runtime=60 --group_reporting
rm /root/fio.testÖlçüm yapmadan önce /proc/mdstat içindeki RAID resync işleminin bitmesini bekleyin. Sonuçların nasıl okunacağı ve raporlanacağı dedicated sunucu hostingi için dürüst benchmark'ları nerede bulacağınız sayfasında.
Her Lumenfer planında hangi depolama var?
Her planda RAID 1 içinde iki NVMe sürücü ve PCIe 5.0 şeritlerine sahip bir CPU var.
| Plan | Sürücüler | Dizi | CPU PCIe şeritleri (AMD) | 30 günlük fiyat |
|---|---|---|---|---|
| Lumen 6 | 2 × 960 GB NVMe | RAID 1 | PCIe 5.0 x28 | $91,65 |
| Lumen 8 | 2 × 1 TB NVMe | RAID 1 | PCIe 5.0, 28 (24 kullanılabilir) | $109,37 |
| Lumen 16 | 2 × 1.92 TB NVMe | RAID 1 | PCIe 5.0, 28 (24 kullanılabilir) | $205,27 |
| Lumen 24 | 2 × 1.92 TB NVMe | RAID 1 | PCIe 5.0 x128 | $356,25 |
| Lumen 32 | 2 × 3.84 TB NVMe | RAID 1 | PCIe 5.0 x128 | $749,67 |
Planlarda kapasite belirtilir, sürücü modeli değil. Belirli bir model veya dayanıklılık derecesi gerekiyorsa sipariş vermeden önce desteğe sorun. Plan ayrıntılarının tamamı Lumenfer bare-metal sunucunun ne kadara mal olduğu] sayfasında.
Kiralık sunucuda NVMe ve SATA SSD: SSS
Bir web sunucusu için NVMe'ye değer mi?
Veritabanı aynı makinede çalışıyorsa evet, çünkü sayfa yüklemeleri onun rastgele okumalarını bekler. Yalnızca statik dosya gönderen bir sunucuda sınır ağ portudur ve SATA yeterli olur.
NVMe sürücüler SATA SSD'lerden daha hızlı yıpranır mı?
Hayır; yıpranma sürücünün dayanıklılık derecesine bağlıdır, arayüzüne değil. Micron, 7450 PRO M.2 1.92 TB modelini 3.650 TB yazma için derecelendiriyor. Ne kadar harcandığını görmek için nvme smart-log içindeki percentage_used sayfasını okuyun.
RAID 1 yerine RAID 0 alabilir miyim?
Evet, teslimattan önce talep üzerine: İki diskli planlarda işletim sistemi, yazılım RAID 1 yansısı üzerinde gelir; teslimattan önce RAID 0 veya iki ayrı disk tercih ederseniz destek ekibine danışın. RAID 0 kapasiteyi ve aktarım hızını ikiye katlar, ancak tek bir sürücünün arızalanması her şeyi kaybettirir.
M.2, U.2 ve E1.S NVMe arasındaki fark nedir?
Bunlar aynı NVMe protokolü için fiziksel form faktörleridir. Micron, 7450'yi E1.S ve M.2 sürümlerinde sunar ve E1.S modelleri M.2 olanlara göre daha yüksek sıralı hızlar listeler.
Her sunucuda NVMe
Beş planın tamamında RAID 1 içinde iki NVMe sürücü, 30 gün için $91,65'den başlayan fiyatlarla. KYC yok, kripto ile ödeme.
- İşletmeci: DomaineGoat LLC, Panama
- Fiyatlar 13 host ile karşılaştırıldı, 30 Ekim 2026
- KYC yok: kimlik yok, kart yok, telefon yok
- Ödemeden sonra 72 saat içinde elle kurulur
Kaynaklar (11)
- SATA Adlandırma Kılavuzu (SATA Revision 3.0, 6Gb/s) — SATA-IO (read 2026-11-01)
- Serial ATA Revizyon Şartnameleri (yayın tarihleri) — SATA-IO (read 2026-11-01)
- NVM Express Genel Bakış — NVM Express, Inc. (read 2026-11-01)
- NVM Express Şartnameleri — NVM Express, Inc. (read 2026-11-01)
- Samsung PM893 veri merkezi SSD — Samsung Semiconductor (read 2026-11-01)
- Samsung PM9A3 veri merkezi SSD — Samsung Semiconductor (read 2026-11-01)
- Micron 7450 NVMe SSD ürün broşürü — Micron Technology (read 2026-11-01)
- md(4): Multiple Device driver aka Linux Software RAID — Linux man-pages (read 2026-11-01)
- AMD Ryzen 9 9950X: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
- AMD EPYC 9254: özellikler — AMD (read 2026-11-01)
- AMD EPYC 4244P: özellikler — AMD (read 2026-11-01)