Hızlı yanıt
CS2 veya Rust oyun sunucularını barındırmak için hangi sunucuya ihtiyacım var?
CS2 veya Rust oyun sunucularını barındırmak için hızlı çekirdeklere ve NVMe depolamaya sahip bir Linux makinesi gerekir. Her Rust sunucusu 12 GB boş RAM ister. CS2, Steam app 730 olarak kurulur ve her genel sunucu için bir giriş token'ı gerekir; Rust app 258550'dir. Lumenfer üzerinde Lumen 8 (AMD Ryzen 7 9700X, 64 GB DDR5) 30 gün için $109,37 tutarındadır; KYC yok, kripto ile ödenir.
Yayıncılara göre CS2 ve Rust sunucu gereksinimleri
| Counter-Strike 2 | Rust | |
|---|---|---|
| Linux üzerinde sunucu | Evet; glibc 2.31 veya daha yenisi: Ubuntu 20.04, Debian 11, Enterprise Linux 9 veya sonrası * | Evet; Windows, Linux veya OSX listeleniyor |
| Şununla kurulur | SteamCMD, app 730, oyun ve sunucu tarafından paylaşılır * | SteamCMD, app 258550, Steam hesabı gerekmez |
| Bellek | Minimum 2 GB * | 12 GB boş alan; 6k harita daha fazlasını kullanır |
| Disk | Yaklaşık 65 GB * | 15 GB boş alan; SSD veya NVMe şiddetle tercih edilir |
| CPU | x86-64-v2 (POPCNT, SSE4.2) * | Oyuncu sayısı arttıkça daha hızlı olmalıdır |
| Oyun portu | 27015, -port ile ayarlanır * | 28015, UDP |
| Diğer portlar | Okuyabildiğimiz kadarıyla yok | Sorgu (UDP), RCON (TCP), Rust+ (TCP) |
| Herkese açık listeleme | Sunucu başına bir Game Server Login Token (GSLT) | Token yok; sorgu portu onu tarayıcıda listeler |
| Planlamanız gereken program | — | Zorunlu aylık wipe: ilk perşembe, Londra saatiyle 19:00 |
- Valve Developer Community sayfası, 1 Kasım 2026'da bir bot kontrolünün arkasında: bu rakamlar doğrudan okumadan değil, o sayfanın arama motoru alıntılarından geliyor. Rust rakamları aynı gün okunan Facepunch wiki'sinden.
CS2 ve Rust için hangi Linux sistemini kurmalıyım?
Herhangi bir Lumenfer imajı işe yarar: hepsi CS2'nin Ubuntu 20.04 ve Debian 11 alt sınırından daha yeni. Debian 13, Debian 12, Ubuntu 24.04 LTS, AlmaLinux 10, Rocky Linux 10 ve Proxmox VE 9. Windows sunulmuyor ve iki oyun da buna ihtiyaç duymuyor.
Facepunch wiki'si Linux kurulumunu SteamCMD ile adım adım anlatıyor. Linux konsolunun etkileşimli olmadığı uyarısını yapıyor, bu yüzden Rust'ı bir RCON istemcisi üzerinden yönetirsiniz. Her oyuna ayrı bir root olmayan hesap ve dizin verin ve her yeniden başlatmadan önce SteamCMD ile güncelleyin.
CS2 ve Rust sunucuları ne kadar CPU gerektirir?
İki yayıncı da bir CPU modeli belirtmiyor, bu yüzden önce tek çekirdek hızını satın alın. Valve'ın alt sınırı x86-64-v2 işlemci ve 2022 veya daha yeni her AMD çipi bunu karşılıyor. Facepunch yalnızca daha fazla oyuncunun daha hızlı bir CPU gerektirdiğini söylüyor. Geride kalan bir sunucu tüm oyuncular için aynı anda takılma yaşatır, bu yüzden önce saat hızını, sonra çekirdek sayısını seçin.
AMD'nin rakamlarına göre Lumen 8 ve Lumen 16 5.5 ve 5.7 GHz'e boost yapıyor. Lumen 24 ve Lumen 32 ise çok daha fazla çekirdekle 4.15 ve 3.8 GHz'de kalıyor. Fiziksel çekirdek başına bir meşgul sunucu planlayın. Kiralık bir sunucunun kaç çekirdeğe ihtiyacı olduğu hakkındaki sayfamız daha derine iniyor. Ryzen X3D oyun sunucularına yardımcı olur mu satmadığımız çipleri kapsıyor.
Her sunucu ne kadar bellek ve disk gerektirir?
Ağır olan Rust: Facepunch sunucu başına 12 GB boş RAM istiyor, 6k haritada daha fazlasını. Dünya boyutu 1000 ile 6000 arasında değişiyor ve daha büyük bir harita daha fazla disk ve bellek gerektiriyor. Facepunch rakamlarının kullanıma ve oyuncu sayısına bağlı olduğunu ekliyor. CS2 için Valve'ın alt sınırı 2 GB RAM ve kurulum için yaklaşık 65 GB disk.
Bir makineyi Rust için belleğe göre boyutlandırmak için RAM'ini alın, sistem için 8 GB ayırın ve 12 GB'a bölün. Sonra çekirdekleri planladığınız meşgul sunuculara göre kontrol edin.
Her plan veriyi NVMe üzerinde saklıyor, Facepunch bunu şiddetle tercih ediyor: Lumen 8 üzerinde 2 × 1 TB NVMe, yansıtılmış. NVMe'nin SATA SSD'den ne kadar hızlı olduğu sayfasına bakın.
CS2 ve Rust sunucuları hangi portları kullanır?
CS2 27015 üzerinde oynanır; Rust dört port kullanır, iki UDP ve iki TCP. Facepunch oyun portunu (UDP, varsayılan 28015), sorgu portunu (UDP), RCON'u (TCP) ve Rust+'ı (TCP) listeliyor. Sorgu portu varsayılan olarak oyun ve RCON portlarından yüksek olanın bir üstünü alıyor. Sunucunun oyun içi tarayıcıda görünmesi için açık olmalı. Her portu açıkça ayarlayın, böylece güvenlik duvarı ve sunucu aynı fikirde olsun.
ufw allow 22/tcp
# CS2: game port set with -port 27015
ufw allow 27015/udp
ufw allow from YOUR_ADMIN_IP to any port 27015 proto tcp # RCON, admins only
# Rust: launch with explicit ports
# +server.port 28015 +server.queryport 28017 +rcon.port 28016 +app.port 28082
ufw allow 28015/udp # game
ufw allow 28017/udp # query, server browser
ufw allow 28082/tcp # Rust+ companion app
ufw allow from YOUR_ADMIN_IP to any port 28016 proto tcp # RCON, admins only
ufw enableCS2 ve Rust sunucuları DDoS korumasına ihtiyaç duyar mı?
Herkese açık bir sunucu IP adresini her oyuncuya gösterir, bu yüzden reklamını yapmadan önce saldırıları planlayın. DDoS koruması, veri merkezi ağının varsayılan olarak uyguladığıyla sınırlıdır; daha fazlası vaat edilmez.
İki oyun da UDP üzerinden oynanır. Cloudflare Spectrum rastgele UDP'yi yalnızca bir Enterprise eklentisi olarak taşır; Pro ve Business planları Minecraft ve SSH'ı kapsar, bu oyunları değil. Lumenfer hesaplama gücüdür, kalkan değil. Saldırı çeken bir topluluk için makinenin önüne bir oyun trafiği filtresi koyun. Ya da kenarında filtreleme yapan bir sağlayıcıdan kiralayın.
Valve'ın ve Facepunch'ın kuralları bir işletmeci için ne anlama geliyor?
CS2 herkese açık sunucu başına bir Steam giriş token'ı gerektirir; Rust ise sunucunuzun resmi olmayan olarak etiketlenmesini gerektirir. Steam'in token sayfası koşulları belirliyor. Hesap oyunun sahibi olmalı, geçerli bir telefon numarasına sahip olmalı ve yasaklı veya kilitli olmamalı. 1000'e kadar token oluşturabilir. Token'lar üçüncü taraflara verilmemeli ve yasaklanan bir token o hesapta oyunu kısıtlayabilir.
15 Temmuz 2025'te güncellenen Facepunch'ın Community Server and Hosting Guidelines kuralları ücretli sunuculara izin veriyor: ücretler, abonelikler, bağışlar, kozmetikler ve reklamlar. Bir sunucu kendini resmi olarak tanıtmamalı, ücretli DLC'yi sahiplerine açık tutmalı ve işletmecinin sorumluluğunda kalır. Başkalarına barındırma satmak bir oyun sunucusu barındırma işine nasıl başlanır başlığında ele alınıyor.
CS2 ve Rust sunucuları için hangi Lumenfer planı uygun?
Birkaç sunucu için Lumen 8 ile başlayın ve Rust'ın belleği birikince Lumen 16 planına geçin. Tüm fiyatlar bir Lumenfer sunucusunun ne kadara mal olduğu sayfasında.
[Lumenfer'ün 30 October 2026 incelemesinde, KYC olmadan kripto ile ödeme kabul eden sağlayıcılar en az 8 çekirdek, 64 GB ve 1 TB için ayda medyan $291.52 ücret aldı. 2022 veya daha yeni bir CPU ve yalnızca NVMe ile medyan $356.07'ye çıktı, 22% daha fazla. Lumen 8 $109.37 tutuyor.
CS2 ve Rust için Lumenfer planları
| Plan | CPU | Çekirdekler | Maks. boost (AMD) | RAM | 30 günlük fiyat | Uygun olduğu senaryo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lumen 6 | AMD EPYC 4244P | 6 çekirdek / 12 iş parçacığı | 5.1 GHz'e kadar | 32 GB DDR5 ECC | $91.65 | Birkaç CS2 sunucusu veya küçük bir Rust sunucusu |
| Lumen 8 | AMD Ryzen 7 9700X | 8 çekirdek / 16 iş parçacığı | 5.5 GHz'e kadar | 64 GB DDR5 | $109.37 | CS2 sunucuları ve birkaç Rust dünyası |
| Lumen 16 | AMD Ryzen 9 9950X | 16 çekirdek / 32 iş parçacığı | 5.7 GHz'e kadar | 128 GB DDR5 | $205.27 | Bir topluluğun tüm sunucu seti |
| Lumen 24 | AMD EPYC 9254 | 24 çekirdek / 48 iş parçacığı | 4.15 GHz'e kadar | 256 GB DDR5 ECC | $356.25 | Çok daha sakin Rust dünyaları |
| Lumen 32 | AMD EPYC 9354 | 32 çekirdek / 64 iş parçacığı | 3.8 GHz'e kadar | 384 GB DDR5 ECC | $749.67 | Yoğun barındırma, daha düşük saat hızları |
CS2 ve Rust sunucu barındırma: SSS
CS2 ve Rust'ı aynı sunucuda çalıştırabilir miyim?
Evet. Her oyuna kendi kullanıcısını, dizinini ve portlarını verin; çekirdeklerin ve RAM'in yettiğinden emin olun. Rust'ın sunucu başına 12 GB'ı genellikle sınırı ilk belirleyen olur.
Bu sunucuları çalıştırmak için Steam hesabına ihtiyacım var mı?
Rust için hayır: Facepunch'ın wiki'si sunucuyu kurmak ve çalıştırmak için Steam hesabı gerekmediğini söylüyor. Herkese açık bir CS2 sunucusu için evet: giriş tokenı oyunun sahibi olduğu bir Steam hesabından gelir.
Bir Rust sunucusu kaç oyuncu barındırabilir?
Facepunch sabit bir sayı belirtmiyor. Örnek başlatma satırında +server.maxplayers 10 kullanılıyor ve CPU ile RAM ihtiyacını oyuncu sayısına bağlıyor. Temel değerinden başlayın, oyuncular katıldıkça CPU ve belleği izleyin.
Rust sunucuları ne zaman wipe olur?
Facepunch'ın varsayılan wipe zamanlayıcısı, zorunlu wipe'larla uyumlu olarak her ayın ilk Perşembe günü Londra saatiyle 19:00'da çalışır. O sırada bir oyuncu akını bekleyin ve yeniden başlatmadan önce SteamCMD ile güncelleyin.
Lumenfer sunucuları nerede?
Amsterdam (Hollanda), Reykjavik (İzlanda), Zürih (İsviçre) ve Bükreş (Romanya): dört şehirde de beş planın tamamı, her yerde tek fiyat. Avrupa'daki oyuncular en kısa rotaları alır; başka yerlerdeki oyuncular bunu gecikmeyle öder.
CS2 ve Rust için Linux makinesi kiralayın
Hızlı AMD çekirdekleri, DDR5 ve NVMe, root olarak sizin yönetiminizde. Kripto ile ödeme, KYC olmadan.
- İşletmeci: DomaineGoat LLC, Panama
- Fiyatlar 13 host ile karşılaştırıldı, 30 Ekim 2026
- KYC yok: kimlik yok, kart yok, telefon yok
- Ödemeden dakikalar sonra devrede, en fazla 1 saat
Kaynaklar (11)
- Counter-Strike 2/Dedicated Servers (bot kontrolünün arkasında; yalnızca arama motoru alıntıları) — Valve Developer Community (excerpts read 2026-11-01)
- Steam Game Server Account Management (GSLT kuralları) — Valve / Steam Community (read 2026-11-01)
- Creating a server (gereksinimler, SteamCMD, portlar) — Facepunch Rust wiki (read 2026-11-01)
- Server Wipe Timer — Facepunch Rust wiki (read 2026-11-01)
- Community Server and Hosting Guidelines (15 Temmuz 2025'te güncellendi) — Facepunch Studios (read 2026-11-01)
- Spectrum: plana göre protokoller — Cloudflare Docs (read 2026-11-01)
- AMD Ryzen 9 9950X: ürün özellikleri — AMD (read 2026-11-01)
- AMD Ryzen 7 9700X özellikleri — AMD (read 2026-11-01)
- AMD EPYC 4244P özellikleri — AMD (read 2026-11-01)
- AMD EPYC 9254 özellikleri — AMD (read 2026-11-01)
- AMD EPYC 9354 özellikleri — AMD (read 2026-11-01)